Соопштенија

Покана

Почитувани наши читатели, Ве известуваме дека на денот кога Православната Црква го слави споменот на Светите Рамноапостолни отци наши Кирил и Методиј, просветителите и духовните родоначалници на словенските народи, следната среда, на 24 мај, со почетокот во 9:00 часот, ќе се отслужи Света Литургија во бигорскиот скит посветен на солунските Браќа, во с. Битуше. Впрочем,…

Покана за чествувањето на Свети Георгиј

На денот кога го славиме споменот на нашиот славен патрон и небесен застапник, светиот великомаченик Георгиј Победоносец во неговиот свет манастир во Рајчица Вечерната богослужба спроти 06 мај, ќе започне во 18:00 часот, Следниот ден, 06 мај, во 07:30 часот ќе започне утрената служба   Во 09:00 часот ќе започне светата архиерејска Литургија, со која…

РЕДОСЛЕД НА СТРУШКАТА ЛИТИЈА (ЕОРДИЈА)

Почитувани читатели, Со особена радост ве известуваме дека големата торжествена струшка литија (Еордија) со чесните мошти на Светиот Великомаченик Георгиј и неговата чудотворна икона, и оваа година ќе ја благослови Струга и целата наша Татковина. Традиционално, и овој пат, во храмот на Великомаченикот во Струга, на 07 мај, со почеток во 16:00 ч. ќе биде…

Бигорската нова страна

Почитувани наши читатели, Во Светата и Велика недела Пасха, Велигден, се облече во ново руво нашата интернет страница. bigorski.mk не претрпe само надворешни или дизајнерски промени, како што веќе можете да забележите, туку претрпе и доста функционални промени. Тоа што главно го воведовме како новитет е, најпрвин, самото мени. Категориите се со нов редослед и…

Литија по повод Балаклија

Почитувани верници, Ве известуваме дека утре, 21 април 2017 лето, Петок од Светлата Седмица кога се слави споменот на Пресветата Владичица наша Богородица во чест на Нејзиниот Живоносен Источник во нашиот манастир ќе се одржи: 07:00 ч. – Утрена, Златоустова Литургија 10:00 ч. – Пасхална литија до агиазмата и скитот посветен на Св. Серафим Саровски…

Повик за торжествен пречек

Повик за торжествен пречек на иконата Скоропослушница во Струмица

Почитувани верници и наши читатели, Ве известуваме дека во Втората недела на Чесниот Пост, Неделата на Св. Григориј Палама, 12 март 2017 л. Г., во градот Струмица ќе се одржи големо црковно-народно торжество по повод пристигнувањето на копијата на чудотворна икона на Пресвета Богородица „Скоропослушница“ од светогорскиот манастир Дохијар. Торжеството ќе започне со Света архиерејска…