Поучни словa

Болката на покајанието – II дел

  Еден светија кажува во Старечникот дека исто како што мајката, кога е многу тажна и плаче за детето што го загубила, во својата болка не погледнува ни лево, ни десно, ниту ја интересира што се случува наоколу, така треба да се чувствуваме и ние, кога се наоѓаме пред Бога. Тоа треба да биде нашето…

Болката на покајанието – I дел

Во првата молитва за верните од светата Литургија свештеникот се моли со зборовите: Ти благодариме Господи Боже на силите, Кој си нè удостоил да застанеме сега пред Твојот свет жртвеник и да паднеме пред Твојата милост за прошка на нашите гревови и за гревовите на народот, направени во незнаење. Прими ја, Боже, нашата молитва, направи…

За трпеливоста и добродушноста

Како да ги добиеме и да ги запазиме трпеливоста и добродушноста? – Вистинската трпеливост и добродушност не можеме да ја придобиеме, ниту да ја запазиме без смирувањето на срцето. Кога трпеливоста ќе излегува од овој извор, тогаш нема да ни биде потребно – за одбегнувањето на казните од непријатностите – да се затвориме во нашите…

Поука за смирението

Авва Јoван Кoлoв ги прашал мoнаситe: „Кoј гo прoдадe Јoсифа?“ Eдeн oд нив oдгoвoрил: „Нeгoвитe браќа“. Старeцoт рeкoл: „Нe браќата, туку нeгoвoтo смирeниe. Јoсиф мoжeл да oбјави дeка тoј им e брат и да сe спрoтивстави на прoдажбата, нo тoј тoа гo прeмoлчил. Значи, смирeниeтo гo прoдалo. Нo, истoтo тoа смирeниe пoдoцна гo направилo гoспoдар…

Патријаршиско послание за Света Пасха 2017

† Вартоломеј по милоста Божја, Архиепископ на Константинопол – Нов Рим и Вселенски Патријарх до сета полнота на Црквата – благодат, мир и милост од славно воскреснатиот Христос Браќа возљубени и богољубиви чеда во Воскреснатиот Господ, „Во светот ќе имате жалост, но бидете храбри, зашто Јас го победив светот“ (Јн. 16, 33), ги уверува родовите…

Слово на Н. В. Митрополит г. Тимотеј за споменот на Св. Партениј Лампсакиски

Спомен на Св. Партениј Лампсакиски Во името на Отецот и Синот и Св. Дух. Драги браќа и сестри, Во денешното Евангелско четиво, прочитано на светата Литургија, ги слушнавме зборовите: „Дојдете при Мене сите изморени и обременети и Јас ќе ве успокојам“ (Мт. 11, 28). Господ Исус Христос, откако наполнил, според Стариот завет, полнолетство на триесет…