Слова на архимандрит Партениј

Гласот на неодоливата Сладост

Во втората недела по Педесетница, Старецот Архимандрит Партениј отслужи Света Божествена Литургија во бигорскиот соборен храм. На трпезата што следеше потоа, тој им се обрати на присутните со проповед.   енес, мили мои, на Светата Литургија прочитавме едно мало по должина, но преголемо по длабочина, евангелско четиво, коешто се однесуваше на Христовиот повик на првите…

Црквата – новата Ноева арка

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за празникот Педесетница, изговорено во манастирската трпезарија   зминатата вечер, мили мои, на молитвеното бдение, и ова утро на Светата Литургија, во храмот слушавме прекрасни песнопенија што постојано Ја восхвалуваа Светата Троица - нашиот седобар Троичeн Бог, а особено Третото Лице од едносуштната и неразделна Троица. Го празнуваме, имено,…

Светите Кирил и Методиј – причесници на Божествената светлина

  Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за споменот на Свв. Кирил и Методиј, изговорено во храмот на истоимениот бигорски скит во с. Битуше, веднаш по читањето на Светото Евангелие   ледајќи го сегашново торжество, мили мои, не можам, а од радост и благодарност, псаломски да не извикам: Кој Бог е толку голем, како нашиот…

Христос над сè

Слово на Старецот, Архимандрит Партениј, изговорено на Вечерната во чест на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец, Рајчица или мои, вечерва го славиме сечесниот спомен на славниот Христов маченик, Свети Георгиј Победоносец, на кого е и посветена оваа Свештена Обител. Верувам дека повеќето од вас го знаат прекрасното житие на овој чудесен, од Црквата Божја наречен голем…

„Колку се мили Твоите живеалишта, Господи на силите!“

Четврток од Светлата седмица. Манастир Пречиста, Кичевско   Слово на Старецот, Високопреподобниот Архимандрит Партениј, изговорено на Божествената Литургија по читањето на светото Евангелие, во храмот на Пресвета Богородица, во Манастирот Пречиста Кичевска   озљубени браќа, сестри и чеда, мили наши родители и роднини, Христос воскресе! Би сакал најнапред, од името на сите нас, длабоко да ѝ…

Христе мој воскреснат, Светлино моја, љубов и радост моја!

Слово на Старецот, Високопреподобниот Архимандрит Партениј, изговорено на Света Пасха, по читањето на воскресното Евангелие одека врвевме, мили мои, на крстниот вход со Благодатниот оган околу храмот, видов многу озарени лица што дејствително го живеат Воскресението, длабоко ја чувствуваат воскресната радост. Се возрадував и јас многу поради тоа и си помислив: навистина, Господ вечерва во…