Покана

Почитувани наши читатели, Ве известуваме дека…

Детско катче

Какo штo сe пали свeќата oд свeќа, така и дoбрoтo дeлo сe разгoрува oд другo дoбрo дeлo

Нeкoј патрициј сакал на црквата да ѝ пoдари eдeн златeн крст, па пoвикал млад и искусeн златар, му дал златo пo мeрка и му нарачал да израбoти крст какoв штo сакал. Сирoмавиoт златар кoга видeл кoлкава жртва прави патрицијoт заради свoјата душа, сe…

На што ги учиме нашите деца?

„Тато, ќе ми дозволиш ли денес да одам во црква?“, му рече на татка си едно мало девојче во неделата. „Не!“, одговори таткото кој беше неверник. „Црквата не е за тебе. Таа е за баби и дедовци!“ „Но тато“, рече девојчето, „во училиште,…

Страница 1 од 36

Магерница

Ракчиња

Ракчиња

Потребни состојки: 450 гр. ракчиња (чистени) 150 мл. маслиново масло 1 лимон 2 чешниња лук 1 лажичка оригано  Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Сол (хималајска) Кечап Начин на подготовка: Ракчињата се мијат, се полеваат со врела вода и се оставаат да отстојат 5'-10'. Потоа…

Макарони со печурки

Макарони со печурки и сирење

Потребни состојки: 1 пакетче макарони 2 главици кромид 400 гр. печурки (свежи) 3 јајца 200 гр. сирење Масло Зачин Сол Бибер Начин на подготовка: Макароните најпрво се варат и се цедат од водата. Потоа се ставаат во длабок сад, им се додава изрендано…

Страница 1 од 18